BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Dar viena praktika …

Mes, Taikomosios istorijos specialybės studentai, galime pasigirti praktikų gausa. Per ketverius studijų metus turime jų net 6! Viena iš jų, vykusią 2012 metų spalio 29 - lapkričio 15 dienomis, pasirinkau atlikti Lietuvos Centriniame Valstybės archyve. Daugeliui, archyvas tai niūri, nuobodi vieta, kur daug visokiausių dokumentų ir visiškai neaišku kam jie reikalingi, tuo labiau saugomi. Būtent noras įsitikinti arba sugriauti tokią nuomonę paskatino mane pasirinkti praktiką būtent archyve.

Kaip istorikai ir apskritai aukštojo išsilavinimo siekiantys žmonės, žinome, kad archyvas tai valstybinė įstaiga, kurios tikslas - atlikti viešąjį administravimą, susijusį su archyvų ir dokumentų valstybinio valdymo sritimi. Lietuvos Centriniame Valstybės archyve saugomi dokumentai apimantys 1918 - 1990 metų laikotarpį, didžiąja dalį sudaro veikusių valdžios ir valdymo institucijų, centrinių valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų veiklos dokumentai. Skamba nuobodžiai, tiesa? Bet praktiką atlikau ne tarp gausybės rašytinių dokumentų, patupdyta kokiam mažam kambarėlį, kur pilna dulkių. O papuoliau į bekraštį kino, foto, garso ir video dokumentų pasaulį. Ir ką ten galima veikti paklausit? Pažinti, išgirsti ir praplėsti akiratį … ir puikiai praleisti laiką, bendraujant su šauniais žmonėmis.

Taigi, kadangi Jūsų dėmesį, tikiuosi, jau kiek patraukiau, papasakosiu kiek detaliau, nors ir trumpai, ką ten nuveikiau per nepilnas tris savaites. Pirmoji savaitė tiesiog skriete praskriejo kino dokumentų skyriuje. Čia ne tik stebėjau kasdienius darbuotojų darbus, kaip aprašinėja filmus, talpina juos duomenų bazėje, skaitmenina, restauruoja juostas bet ir tiesiogiai dalyvavau toje veikloje. Antroji dalis - fotodokumentai … Teisingai, senų nuotraukų esame kiekvienas matęs, bent jau mokykliniuose vadovėliuose, bet čia tiesiogiai susidūriau su fotografijų aprašymu. Kas galėtų pasigirti, kad rankose laikė prezidento Antano Smetonos 1927 m. fotoalbumą? O jis pilnas nuotraukų ir puikiai išsilaikęs. Nuostabu! Paskutiniosios dienos buvo praleisto su garso ir videodokumentais. „Amerikos balso”, Adelaidės, Kauno radiofono laidos, Amerikos lietuvių susirinkimų įrašai, pasisakymai ir tai tik menka dalis ką teko išgirsti bei aprašyti.

Ar visuomenėje sklandantis įsivaizdavimas, kad archyvai tai nuobodi vieta, sugriautas? Taip, visiškai ir absoliučiai. Archyvas - tai viena plačiausių žinių upė, kurioje galima rasti, bet kokios spalvos ir dydžio „akmenėlių”, tik reikia neišsigąsti tykančių srovių.

Gabrielė Vaitonytė

Rodyk draugams

Patarimai kaip pasinaudoti šviesa, fotografuojant

Gana dažnai šviesa, saulė, debesys, lietus ar kiti gamtos dalykai pakiša mums koja fotografuojant. Todėl štai keletas patarimų, kaip gerai išnaudoti laiką ir šviesą, kad rezultatai mus tenkintų.

Patarimai yra vasaros laikų, kai saulė teka maždaug 5:30, leidžiasi 21:30. Patariama (laikas yra apytikslis):
4:00 - tai yra priešaušris, rausva šviesa, paslaptinga migla virš vandens telkinių. Tinka fotografuoti vandenį, ežerus, bundančią gamta, rasos lašelius gaudyti įvairiose vietos ir t.t.
5:30 - 7:00 Aušra, ryški šviesa, krintanti ant objektų, atsuktų į rytus.
7:00 - 10:00 Ankstyvas rytas, šviesa vis dar šoninė, sukuria šešėlius. Atgyja miestai. (saulė yra žemai, yra gana švelni, išryškina objektų kontūrus)
10:00 - 14:00 Vidurdienis, saulė aukštai, šviesa labai ryški. Netinkamas metas fotografuoti kraštovaizdį ir žmones. Tačiau tinka fotografuoti pastatams, architektūrai, paminklams, gatves.
14:00 - 18:00 Popietė, saulė pradeda leistis. Tinka naudoti įvairius filtrus siekiant išgauti ryškias spalvas. (Tokių metų, kai saulė yra tiesioginė, nepatartina fotografuoti žmonių portretų, nes žmonės bus susiraukia ir nepageidaujami šešėliai, tokių atvejų patartina naudoti blykstę, nebent būtų debesuota diena)
18:00 - 21:00 Vakaras, švelni spalva, tinka fotografuoti žmones, peizažus. Ypač gražių nuotraukų su įvairia spalvų gama galima gauti likus valandai iki saulėlydžio. (saulė yra žemai, yra gana švelni, išryškina objektų kontūrus)
21:00 - 22:00 Saulėlydis. Per ji ir po jo kol dar būna šiek tiek šviesu galima išgauti įdomų nuotraukų.
23:00 Naktis, tinka fotografuoti naktinį miestą, su išlaikymų ir žinoma stovu.

Elena R.

Rodyk draugams

Užupiečiai atšventė 15 metų “UŽ neprigulmybę”

Kiekvienais metais Balandžio 1d. Užupiečiai švenčia tariama savo gimtadienį, dar vadinama nepriklausomybės dieną. Šiais metais Užupiečiai pasirinko šūkį: „Už valstybę vertą mūsų energijos”.

Šventė organizuoja Užupio bendruomenė, prie kurios organizavimo prisideda Užupio gimnazistai, bei Vilniaus Dailės akademijos studentai. Šventės metų būna įrengti prie Užupio tiltų pasienio postai, žmonės įvažiavę į Užupio respublika džiaugsmingai pasitinkami, bei palydimi gauna pasienio štampą. Prie Užupio “meno inkubatoriaus” groja muzikantai, vedamos ekskursijos po “inkubatoriaus buveines” būriuojasi įvairaus plauko žmonės. Žodžiu verda menininkų gyvenimas. Pavakarop Užupiečiai surengia iškilminga eiseną, kurios maršrutu: VUG-Krivių gt.-Užupio gt.-Malūnų gt.-(pasienis out)- Maironio gatvė - (pasienis in) - Užupio gt. - Angelo aikštė. Po jos giedojamas Užupio himnas, žmonės sako kalbas, gana dažnai pasirodo ir pats Vilniaus miesto meras A. Zuokas, kuris taipogi yra ir Užupio gyventojas, muzikantai groja, dainuoja, vyksta teatraliniai pasirodymai. Šventei pasibaigus surinkę svečiai kviečiami į Užupio kavinę (Užupio g. 2). Toks yra kiekvienų metų scenarijus. O dar vyksta daugybę įvairių renginių kiekvienai metais priklausomai nuo situacijos ir Užupio bendruomenės bei menininkų idėjų.


Elena R.

Rodyk draugams

Įdomus faktai apie fotografiją

Pirmoji pasaulyje užfiksuota nuotrauka iš esmės buvo Njepso architektūros peisažas “Vaizdas į miesto stogus”?
Originali Daguerre fotokamera  svėrė apie 50 kg? Jos dydis prilygo vidutinio dydžio televizoriui, tačiau svėrė ši kamera tris kartus daugiau.
Pirmasis Daguerre fotovaizdas buvo natiurmortas “Dailininko dirbtuvės kampelis”?
XIX amžiaus viduryje buvo plačiai paplitę nešiojamieji fotokomplektai su palapine? Jie sverdavo apie 40-60 kg.
Fotoaparatai skirstomi į dvi pagrindine grupes - juostinius ir skaitmeninius? Fotoaparatai taip pat būna neveidrodiniai ir veidrodiniai (pagal vaizdo ieškiklio konstrukciją)
Portreto fotografavimui labiausiai tinka ilgo židinio nuotolio objektyvai?
Egzistuoja nuotraukos be fotoaparato? Jos vadinamos fotogramomis.
Iš viso priskaičiuojamas bent 31 fotografijos porūšis?
Didesnių sparnų lėktuvai rankinei oro fotografijai tinka labiau, nei mažų sparnų lėktuvai?
Krymo karas, vykęs Europoje, bei vėliau vykęs Amerikos pilietinis karas buvo pirmieji pasaulyje karai, dokumentuoti nuotraukose?

Oro fotografijoje fotografuojama ne tik iš lėktuvų, bet ir iš aitvarų?

Spalvotos fotografijos laikui bėgant išblunka greičiau nei nespalvotos?

Spalvos turi “temperatūrą”? Irbet kuris objektas pakaitintas įgaus tam tikrą spalvą.

Elena R.

Rodyk draugams

Fotografijos kelias

Pirmoji fotografija Nicephor‘o Niepco
Pirmoji fotografija  Nicephor‘o Niepco

Fotografija mūsų gyvenime tapo kasdienišku dalykų. Kiekvienas žmogus turi po viena ar net keletas fotoaparatų. Tačiau visai dar nesenai, fotografija fiksavo tik svarbiausias mūsų gyvenimo akimirkas. O ar visi mes žinome, jos istoriją?

Žodis „fotografija” yra kilęs iš lotynų kalbos (lot. photo - šviesa, grapho - šviesa) ir iš tikrųjų, tam tikra prasme, yra kelių tūkstantmečių išradimas. Pirmasis tai pastebėjo graikų filosofas Aristotelis, kad šviesos spinduliai, prasiskverbę pro nedideles skylutes, pasiekę už jų esanti paviršių, sukuria atvirkščią vaizdą. Būtent šiuo principu buvo sukurtas šiuolaikinio fotoaparato prototipas, vadinamasis camera obscura. Lotyniškai „camera obscura” reiškia tamsus kambarys.
Tačiau vis dar yra nesutariama, kas padarė pirmąją fotografiją, nes fotografija buvo pripažinta 1839 metais rugpjūčio 19 d., kuomet buvo padaryta pirmoji oficialiai pripažinta fotografija, kai Paryžiaus mokslų akademijoje viešai paskalbta apie Dagerą (Lui Jeckues Mandė Daguerre). Fotografinio proceso išradimo garbė kartu teko ir Fox‘ui Talbot‘ui, Nicephor‘ui Niepce, jis padėjo fotografijos pagrindą Daguerre. Ši data oficialiai pripažįstama kaip fotografijos gimimo data.
Taip atsirado - dagerotipija. Principas vaizdo fiksavimo poliruotoje, sidabru padengtoje plokštelėje Ji išplito visame pasaulyje ir egzistavo apie 15 metų.
1888 m. George Eastman per savo Kodak kompaniją pasiūlė fotoaparatą su juostele, šimtui nuotraukų.
Fotografijos terminą pirmasis 1939 metais panaudojo seras Džonas Heršelis.
Atsiradus spalvotai nuotraukai, fotografijos pasaulis pasikeitė, žmonės pradėjo dokumentuoti fotografijoje savo gyvenimą, atostogas, vakarėlius ir vieni kitus.
Didžiausias perversmas iki šiol fotografijos istorijoje yra skaitmeninė nuotrauka, jį dar labiau privertė žmones fiksuoti kiekvieną savo akimirką. Nes šį technologija yra paprastesnė, greitesnė, patogesnė naudojimui, bei žymiai pigesnis.
Taigi, kad ir koki kelia nukeliavo fotografiją, kad ir kaip pasikeitė pirmasis fotoaparatas, ar pirmoji nuotrauka, tačiau principas išliko tas pats. Ir toliau atvaizdus kurs šviesa, objektyvas bei žmogus.

Elena R.

Rodyk draugams