BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lietuviai Latvijoje XX a. (Lietuvių draugijos)

Pirmieji lietuviai dab. Latvijos teritorijoje įsikūrė VII a. – XII a.. XIII a. Latgalos pietuose jie buvo pasistatę Naujinio pilį prie dab. Daugpilio. Šiauriausia lietuvių sala Latgaloje buvo 9 lietuvių kaimai Ciskodo parapijoje. XIX a. Latvijoje apsigyveno iš buv. Abiejų Tautų Respublikos teritorijos pasitraukusių 1830-1831 m. ir 1863-1864 m. sukilimų dalyvių, vėliau ir paleistų iš Sibiro tremties, t. p. už draudžiamosios lietuvių spaudos platinimą, tautinę veiklą žandarų persekiojamų ir gaudomų lietuvių. Bet pirmosios lietuvių draugijos pradėjo kurtis tik XX a. pradžioje.

Draugijos pradėjo kurtis siekdamos suvienyti lietuvius, kurie dėl įvairių priežasčių apsigyveno Latvijoje. Draugijos siekė išsaugoti savo gimtą kalbą, tradicijas, papročius, neleisti savo palikuonims pamiršti šaknų.

Latvijos lietuvių visuomeninė – kultūrinė veikla turi gilias šaknis- dar XIX a. pabaigoje ji pradėjo reikštis paskirų žmonių iniciatyva. XX a. Pradžioje lietuviai pradėjo burtis į draugijas, steigti mokyklas, klubus. Latvijos lietuvių visuomeninė veikla ypač suaktyvėjo tarpukariu, kai čia įsikūrė daug draugijų.
XIX a. pabaigoje – XX a. ketvirtame dešimtmetyje Latvijoje buvo įkurtos šios lietuvių draugijos, gaila, bet tik maža jų dalis išliko, kai kurios pakeitė pavadinimus, daugelis išnyko visai.

Atkūrus nepriklausomybę daugelis draugijų buvo atkurtos, kūrėsi ir naujos, tarpukariu neegzistavusios draugijos.
Visos draugijos sėkmingai įsitraukė į tautinį judėjimą. LLB, tęsdama prieškarinės Latvijos lietuvių sąjungos tiklus ir tradicijas, vis labiau konsoliduoja lietuvių veiklą, gausėja bendrų draugijų ruošiamų renginių: tai padeda labiau suartėti Latvijos lietuviams, susipažinti su kitų draugijų darbu. Pamažu atgaivinamos tradicijos. Visos draugijos, LLB patvirtintos bendros veiklos programos, turi sudariusios įdomias savo veiklos programas.

Tadas Vaitkus

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą